Maharana Mewar Foundation Awards Declared


Maharana Mewar Foundation Awards Declared

31st Maharana Mewar Foundation Annual Awards (MMFAA) will be given to the meritorious students on 26th Feb. for the sessions 2009-10 and 2010-11. These awards are given by Maharana Mewar Charitable Foundation for their excellent performance in curricular, co-curricular and sports activities.

 
UT WhatsApp Channel Join Now

Maharana Mewar Foundation Awards Declared31st Maharana Mewar Foundation Annual Awards (MMFAA) will be given to the meritorious students on 26th Feb. for the sessions 2009-10 and 2010-11. These awards are given by Maharana Mewar Charitable Foundation for their excellent performance in curricular, co-curricular and sports activities.

The Coordinator of Maharana Mewar Foundation Annual Awards Ceremony, Dr. Mayank Gupta said that three types of awards will be given viz. Bhamashah Award, Maharana Raj Singh Award and Maharana Fateh Singh Award.

Bhamashah Award was introduced in the year 1983-84 and so far 1056 students have been awarded with it. For the session 2009-10, 19 and for the session 2010-11, 24 talented students have been selected. The prize amount, which was 2001 INR till now has been raised to 7001 INR from this year by the Chairman and Main Trustee of the Foundation, Shreeji Arvind Singh Mewar.

The Foundation has been awarding Raj Singh Award since 1980-81 and has honored 397 students in this category by the year 2008-09. 5 students each have been selected for the session 2009-10 and 2010-11 to be felicitated by this award. The cash prize has also been increased to Rs.5001 from Rs.1001.

Maharana Fateh Singh Award for excellent performance in Board Exams and other achievements in co-curricular and sports fields at school level was initiated in 1980-81 and 1737 students have been awarded so far in this category. 22 students for the session 2009-10 and 37 students for the session 2010-11 have been finally selected to be honored in the award ceremony. The recipient of the award will get Rs. 2501 instead of Rs.751.

The list of the awards recipients (year wise) in all the three categories can be seen below:

2009-10

Bhamashah Award

Priyanka Jain from Bansthali Vidhyapeet for Shashtri Pathaykram, Rohit Kumar from State Arts College, Alwar for B.A, Bhavna Sharma of Maharani Maha Vidhyalaya, Jaipur for B.com, Sushila of Rural College for Women, Sikar for B.Sc, Renu Kathet of Nimbark Teachers Training College Udaipur for B.Ed, Sema Kumari Barala from College of Social Science and Humanities, Udaipur for Library and Information Science, Ravi Singh Rao from Rajasthan Vidyapeeth for BBA, Priyanka Segal from Banasthali Vidhyapeeth for BCA, Pooja Surana from Dr. Anushka Law College Udaipur for LLB, Barkha Agrawal from Rajasthan Agriculture College for B.Sc in Agriculture, Kavita Kachawa from Home Science College Bikaner for B.Sc in Home Science, Marlin George from Nursing College Ludhiana for B.Sc. in Nursing, Bhavesh Joshi from Geetanjali Institute of Pharmacy, Udaipur for B.Pharmacy, Dr. Hitendra Pandiya from Ayurved College Jodhpur for B.A.M.S, Navneet Mangal of Institute of Chartered Accountant of India for CA, Asmad Ali from Vellor Institute of Technology for B.Tec, Suhani Tiwari for Technology and Engineering College for BE, Yogesh Kumar Verma of Birla Technical Training Institute Pilani for Information Tecnology Diploma (Engineering), Chandna Jain of State Women Poly-Technique College, Ajmer for Costume Design and Dress Making Diploma.

Maharana Raj Singh Award

Sports Activities: Praveen Paneri of Shramjeevi College, Shekar Sharma, Bhopal Nobles P.G College

Co curricular& Academic activities: Narpat Singh Rajpurohit, College of Social Science &Humanities.

N.C.C: Mahipal Singh Rathore from Bhopal Nobles P.G College, Ashish Khatri, Buddha institute of Technology and Science Research College.

Maharana Fateh Singh Award

All India Senior Secondary Examination organized by the Central Board of Secondary Education

Science Stream: Bhavik Ameta, St.Gregorious School, Gaurav Singh Sinsinwar, St. Anthony Higher Secondary School, Goverdhan Villas,

Commerce Stream: Abhas Bhandhari, St. Anthony higher Secondary school ,Goverdhan Villas ,Vaibhav Mantri, St. Anthony Higher Secondary School, Sugundh Jhanwer, Maharana Mewar Public School,

Arts Stream: Arshi Khan, St. Mary’s School.

In All India Secondary Examination Priyanshi Kavdia,The Study Higher Secondary School , Sarwesh Maheshwari ,Maharana Mewar Public School , Charul Barula, Alok Sr. Sec. School .

In Senior Secondary Examination organized by the Secondary Board Rajasthan

Science Stream: Mohit Rajput, Alok Higher Secondary School Fatehpura, Divyanshu Chaubisa , Rajkia, Guru Govind Singh Secondary School

Commerce Stream: Sonu Suthar, Mahaveer Academy Higher Secondary School Gariyavaas, Himangi Gariya, RMV

Arts Stream: Mamta Paliwal, Digambar Jain Girls Higher Secondary School, Vishakha Chastha ,Gyaan Mandir Higher Secondary School

Secondary Examination Radhika Choudhary & Divya Atrey ,St. Teresa Ashram Girls Higher Secondary School, Garima Sharma, Gyaan Mandir Higher Secondary School,

Sports: Shivani Singh Chuahan, Maharana Mewar Public School, Geetanjali Jodha , The Study Higher Secondary School

Co curricular& Academic activities Arjit Gupta,Maharana Mewar Public School ,Chirag Kothari ,St. Gregorious Higher Secondary school.

2010-11

Bhamashah Award

Nidhi Chaudhary from Banasthali Viddhayapeeth for ShashtriPathyakram, Almesha Swami from Banasthali Viddhayapeeth for BA, Mitu Pahua M.S Subodh Girls College Jaipur for B.Com, Deepika Sharma, J.D State Girls College, Alwar for B.SC, Tina Ameta of Nimbark Teachers Training College Udaipur for B.Ed, Shital Sahu of Nimbark Teachers Training College Udaipur B.Ed (Shiksha Shashtri), Varsha Garg of College of Social Science and Humanities Udaipur for Library and Information Science, Bhanu Mishra of Modi Institue of technology Sikar for BBA, Surbhi Khameshra of Science College University for BCA, Farzana Ahmed of Vardhman Law College for LLB, Manoj Chaudary Agriculture College Baaptala for B.Sc (Agriculture), Juhi Lodha of Home Science, Udaipur B.Sc in Home Science, Fateh Kumari Asaavra of State Nursing College Jaipur for B.Sc (Nursing), Ayup Garg from B.N Pharmacy College Udaipur for B.Pharmacy, Trisha Good of College of Veterinary and Animal Science for B.V.Sc and A.H, Ruhi Zaheer of Madan Mohan Malviya Ayurved State College for B.A.M.S, Dr. Manish Kumar Labaana, R.V Homeopathy Medical College Udaipur for B.H.M.S, Dr. Akansha Goyal of Darshan Dental College Udaipur for BDS, Pallavi Mehta of Indian Institute of Chartered Accountant for CA,Shilpa Chaudary of Amrita School of Engineering Coimbatore for B.Tech, Nusrat Hussain of Vishwa Karma Institute of Technology Pune for BE, Shewta Bhati of State Poly-technic Women College, Bikaner for Costume Design and dress making.

Maharana Raj Singh Award

Sports: Rekha Dixit, Meera Girls College

Co curricular& Academic activities: Lokesh Menaria, College of Commerce & Management Studies, Shivani Tivari , Bhopal Nobles P.G Girls College, Shashi Mali, Meera Girls College, Sachin Dadhich, College of Social Science &Humanities .

Maharana Fateh Singh Award

In the All India Secondary Examination organized by Central Board of Secondary Education

Science Stream: Somya Singhavi, Alok School, Akshit Suklecha, Central Academy Sr. Secondary School, Sardarpura , ShubhamAgarwal , Central Acedmy Sr. Secondary School Sardarpura, Hardik Kothari, MaharanaMewar Public School, Pawan Purbia, Maharana Mewar Public School ,Pragnesh Pahuja , Kendriya Vidyalaya, EklingGargh

Commerce Stream: Hritika Dave, Shradha Mehta and Sourabh Dave, Central Academy Sr. Sec. School, Sardarpura; Surbhi Kothari and Saba Fateh, St. Mary’s School. Shaad Ali, The Study, Kunal Chaudhary, Maharana Mewar Public School

Arts Stream: Kamlesh Jat, St. Gregorious School

All India Secondary Examination by Central Board of Secondary Education: Yash Gupta and KartikaySaini, St. Gregorious School; Sahil Swami and Siddharth Seth, St. Anthony School, Goverdhan Villas.

In Senior Secondary Examination organized by the Secondary Board Rajasthan

Science Stream: PrachiGoyal of Gurunanak Public School and Akash Joshi of Jawahar Lal Jain School

Commerce Stream: Swati Jain, St. Teresa School, Siddharth Kaasma of Guru Nanak Public School and Mega Chuahan of Saraswati Niketan School

Arts Stream: Harshita Rajak of Guru Nanak Public School, Divya Rathore of State Govt. Girls School

In Secondary Examination organized by the Secondary Board Rajasthan

Lekhika Paliwal of State Govt. Girls School, Utkarsh Mehta, Subham Khandelwal and Abhishekh Ameta.

Sports: Rakhsha Vyas of St. Mathew’s Mission School ,Chaen Singh Badjurgar of St. Anthony School, Shailendra Kataria DPS, Manpreet Singh Chabbra of Seedling Modern Public School

Co-curricular Activities: Riya Ramnani of St. Gregorios School, Juhi Mehta, Chitrakshi Sharma and Parmesh Pandey from Maharana Mewar Public School School.

To join us on Facebook Click Here and Subscribe to UdaipurTimes Broadcast channels on   GoogleNews |  Telegram |  Signal